Germicídne žiariče: Aké typy existujú a ktoré sú pre vás vhodné?

02. Mar 2022
Doba čítania 3 mins
S príchodom pandémie narástol dopyt po rýchlej a účinnej dezinfekcii. V minulosti sa germicídne žiariče využívali najmä v nemocniciach, čakárňach či operačných sálach. Dnes sa rozšírili aj na miesta, kde sa predpokladá zvýšený počet ľudí. Napríklad do kancelárií, úradov alebo škôl.
germicídny žiarič

 

Zdroj: bigstockphoto.com

Germicídne žiariče vyžarujú ultrafialové magnetické žiarenie, ktoré inak nazývame UV-C žiarenie. Práve ono je najúčinnejšie proti vírusom, baktériám i spóram plesní, ktoré sa šíria vzduchom. 

Za objavenie účinnosti ultrafialového svetla vďačíme mnohým významným vedcom. No až William F. Wells dokázal, že UV-C žiarenie dokáže zničiť aj baktérie a vírusy šíriace sa vzduchom.

Moderné germicídne žiariče dokážu dezinfikovať nielen vzduch, ale aj rôzne druhy povrchov. Dajú sa využiť aj ako dezinfekcia odpadových vôd či bazénov. Sú navyše účinnejšie ako chemické čistiace prostriedky. 

Ako funguje germicídny žiarič? 

Najväčším zdrojom UV žiarenia je Slnko, ale UV-C žiarenie sa na Zemi bežne nevyskytuje. Celé ho totiž pohltí ozónová vrstva. Zdrojom svetla v germicídnych žiaričoch sú špeciálne vyrobené žiarivky, ktoré ako vedľajší produkt vyrábajú modré svetlo. 

UV-C lúče neprechádzajú tmavými povrchmi či obyčajným sklom. Najúčinnejšie sú pri vlnovej dĺžke 253,7 nm. Pri ožiarení dochádza k rozpadu DNA patogénov, čo znemožňuje ich ďalšie množenie a vedie k uhynutiu. 

Na trhu najčastejšie nájdete priame (otvorené) a nepriame (zatvorené) germicídne žiariče. Ich výber by ste mali zvážiť podľa spôsobu a miesta používania. 

Ozónová vrstva

Zdroj: Bigstockphoto.com

Základné delenie germicídnych žiaričov

1. Priame germicídne žiariče

Ak rozmýšľate nad kúpou otvoreného germicídneho žiariča, myslite na to, že sa nemôže používať v prítomnosti žiadnych živých organizmov. To znamená, že sa v miestnosti nemôžu nachádzať ani kvety. Po ožiarení by odumreli. Veľká dávka žiarenia UV-C takisto môže spôsobiť začervenanie pokožky a bolestivý očný zápal. 

Výhodou však je, že otvorený germicídny žiarič ničí patogény nielen vo vzduchu, ale aj na všetkých povrchoch. Ďalším plusom je rýchlosť dezinfekcie a vysoká účinnosť. Po dezinfekcii by ste mali dodržiavať odporúčaný čas uvedený výrobcom a nevstupovať do miestnosti. Neskôr ju treba aj poriadne vyvetrať. 

2. Nepriame germicídne žiariče

Tento typ germicídneho žiariča sa môže používať aj za prítomnosti ľudí. Je vybavený ventilátorom, ktorý nasáva vzduch do ožarovacej komory, kde sa pomocu UV-C žiarenia dezinfikuje. Po ožiarení vracia čistý vzduch späť do miestnosti. 

germicídné žiariče

Zdroj: Bigstockphoto.com

 

Optimálna výška umiestnenia tohto typu germicídneho žiariča je okolo dvoch metrov. Mal by smerovať ku stropu miestnosti, aby sa zachovala správna cirkulácia vzduchu. Nepriame žiariče sú vhodné aj na nepretržité používanie. Väčšina modelov má zabudovaný časovač, vďaka ktorému viete zabezpečiť pravidelnú dezinfekciu. 

3. Kombinované germicídne žiariče

Kombinovaný germicídny žiarič ponúka kombináciu priameho a nepriameho ožarovania. Napríklad v kanceláriách ho môžete používať za prítomnosti zamestnancov. Po práci ho stačí prepnúť na priame ožarovanie a vydenzifikujete tak okrem vzduchu aj všetky povrchy v miestnosti. 

Výhody používania germicídnych žiaričov

Dezinfekcia povrchov a priestorov pomocou germicídnych žiaričov je jedna z najekologickejších, pretože sa pri nej nepoužívajú žiadne chemikálie. Na UV-C lúče si patogény nevedia vybudovať odolnosť, ako sa to môže stať pri chemických čističoch. Síce sú počiatočné náklady na dezinfekciu vyššie, no z dlhodobého hľadiska sú germicídne žiariče ekonomickejšie.