Kolposkopia - jednoduché vyšetrenie, ktoré zachraňuje životy

11. Feb 2021
Doba čítania 3 mins
Využíva sa pri bežnom preventívnom gynekologickom vyšetrení. Môže odhaliť nádory, zranenia a iné zmeny na krčku maternice. Využíva sa ale tiež pri evidencii dôkazov v prípade znásilnenia.
Kolposkopia

Kolposkopia je základné gynekologické vyšetrenie.

Kolposkopia, kolposkopia alebo kolposkopické vyšetrenie väčšine ľuďom nič moc nepovie. Pritom sa s kolposkopom stretli snáď všetky ženy, ktoré podstúpili vyšetrenie u gynekológa. Kolposkopia je totiž základná gynekologickú vyšetrovacou metódou, vďaka ktorej je možné včas odhaliť prípadné zmeny na krčku maternice, v maternici alebo vonkajších rodidlách.

Čo je kolposkop?

Kolposkopia je špeciálny mikroskopické zariadenie, ktoré poskytuje lekári dostatočné zväčšenie vyšetrovaného miesta. Vďaka nemu je schopný rozoznať prípadné nežiaduce zmeny tkaniva. Kolposkopy môžu vyšetrovanú tkanivo zväčšiť 10 až štyridsaťkrát a gynekológ tak jednoduchšie odoberie potrebné vzorky na cytológiu.

Klasickým prístrojom, s ktorým sa stretáva u gynekológa väčšina žien, je binokulárne kolposkop. Existujú ale aj sofistikovanejšie zariadenia, ktoré prenášajú video na obrazovku alebo zaobstarávajú fotografie. Vo svete sa napríklad také technické vychytávky používajú pri vyšetrení v prípade znásilnenia. Vytvorený záznam môže slúžiť ako dôkaz pri vyšetrovaní.

hpv
Ľudský papilomavírus (HPV) môže spôsobiť aj vznik rakoviny krčka maternice.

Ako prebieha kolposkopia?

Za touto vyšetrovacou metódou stojí nemecký lekár Hans Hinselmann (1884 - 1959). Prvý použiteľný kolposkop zostavil v roku 1924, ale na jeho vylepšenie a celé vyšetrovacie procedúre pracoval až do konca svojho života. Počas druhej svetovej vojny mu pri rozvoji kolposkopia pomáhal neslávne známy doktor Eduard Wirths, ktorý bol hlavným lekárom SS v osvienčimskom koncentračnom tábore. Testovanie kolposkopia tak bolo údajne vykonávať aj na židovských väzenkyňa.

V dnešnej dobe už ide o najzákladnejšie gynekologickú vyšetrovaciu metódu. Kolposkopia je neinvazívnym vyšetrením, pri ktorom by sa kolposkop nemal ženského tela ani dotknúť. Žena by sa tak vyšetrenie nemala obávať a nemusí sa na neho nijako zvlášť prípravu. Približne 24 hodín pred vyšetrením by sa mala vyhnúť vyplachovanie pošvy alebo sexuálnemu styku.

Pri starostlivom preskúmaní tkaniva môže odborník odhaliť akékoľvek viditeľné zmeny na krčku maternice: prednádorové a nádorové bujnenie, zápaly, drobné poranenia a ďalšie problémy. Lekár ale kolposkopom vyšetruje aj tkanivo maternice alebo vonkajšie rodidlá a následne vykoná ster tkaniva z krčka maternice a odovzdá ho na rozbor do laboratória. Výsledky cytológie sú väčšinou známe do dvoch týždňov.

Prečo je kolposkopia dôležitá?

Vyšetrenie u gynekológa sa rad žien stále vyhýba, cíti stud, bojí sa, majú predsudky, alebo kvôli pracovným a rodinným povinnostiam odkladajú preventívne prehliadky. Pritom je dôležité ísť na preventívnu prehliadku aspoň raz ročne. Dôvodom je predovšetkým včasné diagnostika rakoviny krčka maternice.

Podľa Správy Európskej komisie a OECD o zdraví z roku 2016 je až z 95% rakovina krčka maternice spôsobená vírusom HPV. Ak sa nádorové bujnenie zachytí vďaka preventívnemu vyšetreniu, a teda aj kolposkopiu, v počiatočnej fáze, má žena väčšiu šancu na uzdravenie.

Úmrtnosť na rakovinu krčka maternice sa vďaka lepším vyšetrovacím metódam vo väčšine štátoch EÚ znižuje. Napríklad na slovenskom ale v porovnaní medzi rokmi 2003 a 2013 mierne stúpla. Stále je teda na čom pracovať a preventívne vyšetrenie kolposkopom stále zostáva jednou z hlavných zbraní pri boji proti tomuto zákernému ochoreniu.