Čo je pulzný oxymeter a na čo slúži?

28. Jul 2022
Doba čítania 4 mins
Návody
Pulzné oxymetre sa dostali do popredia najmä cez pandémiu covid-19. Pomáhajú však aj s diagnostikou iných chorôb či život ohrozujúcich stavov. Napríklad astmy, anémie či srdcového infarktu. Takisto sa hodia aj športovcom, ktorí trávia viac času vo vyšších nadmorských výškach. Ako funguje pulzný oxymeter a čo dokáže zmerať?
pulzný oximeter

Čo je pulzný oxymeter? 

 

Pulzný oxymeter je elektronické zariadenie, ktoré dokáže zmerať srdcovú frekvenciu a nasýtenie krvi kyslíkom. Vie tak pomerne rýchlo odhadnúť jeho nedostatok, ktorý ovplyvňuje nielen pľúca, ale aj iné orgány v tele.

Na meranie používa červené a infračervené svetlo (vlnová dĺžka 660 nm a 940 nm). Každé z týchto svetiel meria iný typ krvi – červené svetlo okysličenú a infračervené neokysličenú. Po presvietení kože určitou intenzitou dokáže prístroj zistiť pomer okysličenej a neokysličenej krvi podľa toho, koľko svetla sa odrazilo späť a koľko ho bolo pohlteného. 

Okrem diagnostiky je výhodou pulzného oxymetra aj jeho veľkosť. Je malý, a tak môže meranie prebiehať aj v pohodlí domova. Veľmi rýchlo zobrazí výsledky a je vhodný pre všetky vekové kategórie.

Aké typy pulzných oxymetrov existujú?


Existujú tri typy oxymetra – pulzný prstový, ručný a fetálny pulzný. Najčastejšie sa používa oxymeter, ktorý meria hodnoty po nasadení na ukazovák. Ale existuje aj typ, ktorý dokáže odmerať saturáciu na ušnom lalôčiku. Niektoré drahšie smart hodinky takisto vedia merať saturáciu krvi.

Prstové pulzné oxymetre môžu mať dva typy napájania – na batérie alebo s akumulátorom. Oxymeter na batérie býva väčšinou lacnejší, no vyžaduje pravidelnú výmenu batérií. Zatiaľ čo model s akumulátorom stačí zapojiť do zástrčky. 

Ručný oxymeter sa využíva najmä v nemocniciach a lekárskych zariadeniach. Je o niečo prepracovanejší a meria presnejšie. Fetálny pulzný oxymeter je zase určený pre deti. Je navrhnutý tak, aby pohodlne sedel na malé prsty.

oxymeter

Zdroj: pexels.com

Ako funguje meranie pulzným oxymetrom?


Prístroj je jednoduchý na ovládanie. Tvarom pripomína väčší štipec, do ktorého sa vloží ukazovák. Po zapnutí sa v priebehu zopár sekúnd zobrazí hodnota SpO2 (saturácia kyslíkom) a u niektorých typoch aj tepová frekvencia. Nie je potrebné žiadne nastavenie a sám sa vypne, čo predlžuje jeho životnosť. Meranie je väčšinou presné a rýchle. 

 

Na trhu už existujú aj tzv. smart oxymetre, ktoré sa pomocou bluetooth dajú jednoducho prepojiť s mobilným zariadením. Namerané hodnoty sa zobrazia v aplikácii a dajú sa ľahko kontrolovať a vyhodnocovať aj u lekára.

Ako často merať saturáciu krvi kyslíkom?


Saturácia sa u zdravých ľudí odporúča merať minimálne raz za deň. Ak máte podozrenie alebo sa u vás potvrdilo napríklad ochorenie covid-19, frekvencia merania by sa mala zvýšiť na trikrát za deň. Najlepšie ráno, cez obed i večer. 

Zdravý človek by mal mať saturáciu krvi od 95 – 99 %. U starších ľudí sa za normálnu hladinu považuje 93 %. Ak nasýtenosť kyslíkom klesne pod 95 až na 90 %, je potrebná častejšia kontrola a zdravotný stav by sa mal pozorne sledovať. Intenzita merania by sa mala zvýšiť na každé 2 – 3 hodiny. 

Pri klesnutí saturácie pod 90 % je dôležité kontaktovať záchrannú službu. Keď klesne pod 80 %, ide o kritický stav, ktorý by ste nemali brať na ľahkú váhu. Ak klesne pod menej ako 60 %, hrozí strata vedomia a aj ohrozenie života. 

meranie kyslíku v krvi

Zdroj: pexels.com

Aké hodnoty okrem saturácie pulzný oxymeter meria?


Okrem saturácie kyslíkom dokáže presne merať aj tepovú frekvenciu – udáva počet úderov srdca za minútu. Pulzný oxymeter túto hodnotu zobrazuje pod symbolom PRbpm. Priemerný počet úderov je u mužov približne 75 za minútu. 

U žien je to o niečo viac, a to okolo 82 úderov. Vrcholoví športovci majú najnižší priemerný tep – približne 40 úderov za minútu. Táto hodnota však nie je stála. Stúpa pri strese, fyzickej záťaži či väčšej námahe. 

Ďalšia dôležitá hodnota, ktorú dokáže zmerať, je perfúzny index (PI). Ide o silu pulznej vlny, ktorá sa šíri od srdca až ku koncu prstov. Obvykle sa pohybuje medzi hodnotami 1 až 20. Hodnota 7 ukazuje, že s každým úderom srdca prichádza do prsta 7 % novej okysličenej krvi voči celkovému množstvu krvi v prste. Ideálna hodnota však neexistuje. 

Ako postupovať pri nedostatočnej saturácii krvi? 


Pri nižších hodnotách, ktoré ešte nie sú kritické, sa odporúča sedieť, nie ležať na chrbte. Inak sa dýchanie zhoršuje. Odporúča sa aj časté vetranie miestnosti a dýchanie do vrecúška. Ak nedochádza k zlepšeniu stavu, treba kontaktovať lekára alebo rýchlu zdravotnú službu.