Neviete si vybrať fonendoskop? Máme niekoľko tipov

16. Nov 2020
Doba čítania 5 mins
Návody
Vyšetrovanie auskultáciou, teda lekárskych posluchom, by bolo nemysliteľné bez fonendoskopu. Nielen medzi bežnými výrobkami, ale medzi medicínskymi pomôckami nájdeme značky, ktoré sú u zákazníkov prefereovanejšie. Ktorý fonendoskop si teda vybrať?

Auskultovanie fonendoskopu prezradí a odhalí ošetrujúcemu lekárovi pri fyzikálnom vyšetrení rôzne zvukové fenomény. Od dýchania, cez peristaltiku, tok krvi či tlkot srdca.
Neviete si vybrať fonendoskop? Máme niekoľko tipov

Z čoho sa skladá fonendoskop

Fonendoskop je zložený z rezonančnej membrány lievikovitého tvaru. Tú ošetrujúci lekár prikladá na telo pacienta. Z membrány vedie hadička, táto časť fonendoskopu sa označuje ako Y hadica, keďže má tvar písmena Y. Materiál hadice je väčšinou plast alebo guma. Z dvoch vývodov hadice pokračuje kovová časť, nazývaná lýra. Jej konce majú takzvané olivy, časti, ktoré sa vkladajú do uší, sú to teda ušné vložky.

Pri výbere máte k dispozícii viacero variantov, napríklad jednostranné alebo dvojstranné fonendoskopy, jednohadičkové aj dvojhadičkové modely, alebo so statickou aj laditeľnou membránou.

Fonendoskop alebo stetoskop?

Na označenie prístroja, ktorým lekár počúva zvukové prejavy pacientovho tela, sa zvyknú používať dva výrazy: fonendoskop aj stetoskop. V skutočnosti ide o dve časti jedného prístroja. Bez jednej časti by druhá časť zmysel nemala, preto sa považuje aj jedno aj druhé označenie ako správne.

Stetoskop označuje trubicu, ktorá vedie zvuk k lekárovým ušiam, fonendoskop je zase pružná membrána, ktorá zachytáva kmitanie zvukových vĺn a vedie ich trubicami, obyčajne plastovými alebo gumenými.

História fonendoskopu

História fonendoskopu je úzko spätá so stetoskopom, teda s trubicou, bez ktorej by membrána sama o sebe nemala zmysel. Tá síce zachytí zvukové vlny, no bez trubice, respektíve pri moderných pomôckach už hadice, by nemala ako preniesť zvuk do uší lekára.

Prvý stetoskop podľa dochovaných informácií využil lekár a fyzik René Laënnec. Vytvoril ho z papiera ako trubicu, ktorú priložil pacientovi k hrudníku. Vďaka svojmu vynálezu mohol Laënnec zreteľnejšie počuť činnosť pľúc a srdca. Francúzsky lekár popísal svoj objav v práci z roku 1819, dokedy sa prístroj zaradil medzi stálice medicínskej diagnostiky.

V priebehu rokov sa fonendoskop vyvíjal a zlepšoval, no skutočný prínos k jeho zdokonaleniu mal muž, ktorého pozná každý praktický lekár. Pravdepodobne totiž využíva pomôcky od firmy, ktorá nesie meno tohto muža. Bol ním David Littmann, profesor medicíny z Harvardu, celosvetovo uznávaný kardiológ, ktorý sa špecializoval na elektrokardiografiu. Začiatkom 60. rokov minulého storočia zlepšil prenosové vlastnosti fonendoskopu, teda membrány. Z tejto patentovanej technológie vychádzajú dnešné fonendoskopy dodnes.

Dnes už poznáme okrem klasických fonendoskopov aj elektronické, ktoré sa využívajú dokonca vo vesmírnych programoch. V kombinácií s bezdrôtovým prenosom a špeciálnym softvérom umožňujú lekárom počúvať napríklad tlkot srdca kozmonautov nachádzajúcich sa vo vesmírnych staniciach.

Široký výber fonendoskopov

S pokrokom a vylepšovaním modelov sa rozšíril aj výber fonendoskopov, ktoré si dnes môžete zadovážiť. Pravdepodobne neexistuje jednoznačná odpoveď na to, aký fonendoskop je najlepší – ak do úvahy neberieme aj elektronické fonendoskopy s vysokou citlivosťou. Každému lekárovi vyhovuje niečo iné a netreba zabúdať na to, že v prvom rade ide o rozpoznanie symptómov, ktoré lekár určí sám.

JABES elektronický fonendoskop

Ako sme spomínali, jedným z veľmi presných fonendoskopov je elektronický fonendoskop. Niektorí lekári preferujú klasické fonendoskopy, no konkrétne model JABES disponuje až tromi prevádzkovými módmi - zvon, membrána a rozšírená membrána. Poskytuje ostrý a čistý zvuk, takže ošetrujúci lekár jednoduchšie potlačí zvuky pozadia a okolia, prípadne rušivé vplyvy ako sú zvuky trenia.

Vyšetrované zvuky môže JABES zosilniť až 20x. Poskytuje rôzne módy pre zosilnenie konkrétnych skúmaných funkcií, napríklad pri vyšetrení srdca alebo pľúc. Napájajú ho 2 AAA batérie, ktoré mu zabezpečujú až 100 hodín nepretržitej prevádzky. Ak sa prístroj nepoužíva, automaticky sa vypne po 3 minútach nečinnosti. Cena elektronického fonendoskopu je logicky vyššia.

Prestige fonendoskop pre dospelých

Jednoduchý fonendoskop Prestige je určený na vyšetrenie dospelých pacientov. Má membránu Ø 44 mm, hlavicu vyrobenú z ušľachtilej ocele a výhodou je, že sa dodáva aj s náhradnými olivkami do uší. Vybrať si môžete z rôznych farieb, napríklad z čiernej, modrej alebo bordovej. Jeho cena je 50 €.

Výučbový fonendoskop

Pre zaúčajúcich sa medikov a budúcich lekárov na lekárskej praxi alebo v škole je vynikajúcou pomôckou výučbový fonendoskop, ktorý má dve lýry. Takáto pomôcka sa zíde pri usmerňovaní žiaka vyučujúcim, kedy mu pomáha, napríklad, správne identifikovať skúmané zvukové prejavy tela. Výučbový fonendoskop vás vyjde na 35 €.

Fonendoskop Tristar®

Aj fonendoskopy si môžete zohnať vo výhodných baleniach. Fonendoskop Tristar je balenie troch  rôznych obojstranných hlavíc, ktoré slúžia na vyšetrenie detí, dospelých aj novorodencov. V balení nájdete aj náhradné olivky a membrány. Cena tohto modelu je 69 €.

Nezabudnite na príslušenstvo

Medicínske pomôcky by mali ostať chránené, preto by si lekári mali zadovážiť aj ochranné puzdrá na fonendoskopy. Pri výbere sa väčšinou nemusia riadiť technickými špecifikáciami, okrem veľkosti puzdra. Najväčšou dilemou tak ostane to, či si vybrať puzdro sivé, ružové alebo modré.

Fonendoskop tiež podlieha zubu času, preto je nutné jeho časti pri pravidelnom používaní a opotrebení vymieňať. Ak preferujete značku Littmann, s výmenou dielcov nebudete mať problém, keďže náhradných dielov je vo výhodných baleniach k dispozícii neúrekom, aj pre rôzne modely.

Aj v našom e-shope nájdete napríklad: