Rázová vlna: Koľko stojí a na čo sa dá využiť? 

28. Mar 2024
Doba čítania 6 mins
Návody
Liečba rázovou vlnou dokáže pri menších príznakoch bolesť výrazne zmierniť alebo dokonca odstrániť. Nevyužíva sa len v medicíne, ale aj v kozmetike na odstraňovanie celulitídy či dokonca pri vypadávaní vlasov. Aké ďalšie výhody prináša terapia rázovou vlnou a s čím všetkým dokáže pomôcť? 
rázová vlna

Čo je rázová vlna?

Rázová vlna je mechanický impulz, ktorý využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na vytvorenie vysokého tlaku

Princíp rázovej vlny spočíva v tom, že tlakové vlny sú aplikované priamo na ošetrované miesto. Stimulujú tak v tkanivách regeneračné procesy a zlepšujú prietok krvi, čím urýchľujú liečbu a hojenie

Využíva sa aj pri rôznych kozmetických alebo rehabilitačných procedúrach. Ošetrenie rázovou vlnou teda môže vykonávať viacero zdravotníckych pracovníkov, vrátane fyzioterapeutov, ortopédov alebo športových lekárov.

Princíp rázovej vlny. Ako prebieha vyšetrenie?

Vyšetrenie má niekoľko krokov, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od konkrétneho typu ochorenia alebo bolesti. 

1. Príprava

Lekár alebo fyzioterapeut zhodnotí zdravotný stav pacienta. Určí presné miesto alebo miesta, ktoré bude ošetrovať rázovou vlnou. Môže to byť oblasť bolesti alebo poranenia, ako sú svaly, šľachy, kĺby alebo iné tkanivá. Informuje pacienta o procese vyšetrenia, jeho účele a očakávaných výsledkoch.

2. Nastavenie parametrov prístroja

Lekár nastaví parametre liečebného prístroja podľa potrieb pacienta. Môže meniť intenzitu tlaku, frekvenciu rázových vĺn a dĺžku ošetrenia.

3. Aplikácia rázovej vlny

Pre zlepšenie prenosu rázových vĺn lekár alebo fyzioterapeut nanáša na ošetrovanú časť špeciálny gél. Potom na ňu prikladá aplikačnú hlavicu prístroja, cez ktorú sa prenášajú vysokofrekvenčné vlny. Počas ošetrenia môžete pociťovať mierny tlak, nie je však nijako bolestivý.

4. Opakovanie procedúr

Jedna terapia rázovou vlnou bolesť neodstráni, preto sa často opakujú v sériách. Každá séria má niekoľko jednotlivých vyšetrení a na ne musíte chodiť v pravidelných intervaloch. Po každej sérii lekár zhodnotí účinnosť ošetrenia a prípadne upraví nasledujúce.

rázová vlna využitie
Zdroj: freepick.com

Čo lieči rázová vlna? 

 • Tenisový lakeť – je bolesť vo vonkajšej strane lakťa, ktorá je spôsobená jednostrannou záťažou. Nepostihuje len aktívnych športovcov, ale aj bežnú populáciu. Spôsobiť si ho môžete nadmernou záťažou pri práci (rúbanie dreva či práca v záhrade). 
 • Golfový lakeť – bolesti cítite v oblasti vnútornej strany lakťa, na rozdiel od tenisového lakťa. Vzniká pri opakovanom používaní zápästia a predlaktia na ohýbanie alebo uchopenie ťažkých vecí. 
 • Plantárna fascitída – je zápal dlhej, silnej šľachy, ktorá sa nachádza na spodnej strane nohy a podporuje oblúk chodidla. Keď sa zapáli, spôsobuje bolesť v päte. Najmä pri prvých krokoch ráno po zobudení alebo po dlhšom odpočinku. Vzniká opakujúcim sa preťažením nohy, nevhodnou obuvou, nesprávnou chôdzou alebo inými faktormi, ktoré zvyšujú napätie v šľache. 
 • Poranenie Achillovej šľachy – prejavuje sa bolesťou v zadnej časti členka a môže obmedziť pohyblivosť. Spôsobuje ho príliš intenzívny tréning alebo náhle zvýšenie záťaže pri cvičení. Preťaženie a bolesť Achilovej päty si spôsobíte aj nesprávnou obuvou alebo športovaním bez rozcvičky. 
 • Bežecké koleno – je stav charakterizovaný bolesťou vonkajšej časti kolena a bedrového kĺbu. Počas aktivity sa bolesť zhoršuje, najčastejšie pri behu alebo chôdzi po schodoch. Syndróm vzniká v dôsledku opakovaného trenia medzi dlhou šľachou na vonkajšej strane stehna a bedrovou kosťou. 
 • Chronické bolesti – opakujúce sa bolesti v svaloch a kĺboch, ktoré môžu byť dôsledkom preťaženia kĺbov, opakovaných zranení alebo prichádzajú s vekom. Rázová vlna tiež pomáha pri bolestiach chrbtice. 

Rázová vlna v kozmetických procedúrach

 • Liečba celulitídy – rázová vlna sa používa aj na zlepšenie vzhľadu celulitídy. Stimuluje cirkuláciu krvi a lymfatický obeh, rozkladá tukové bunky a vyhladzuje povrch kože.
 • Redukcia telesného tuku – tento postup pomôže aj pri redukcii lokálnych tukových zásob, čo vedie k viditeľnému zlepšeniu kontúr tela a tvarovaniu postavy.
 • Zvyšuje tvorbu kolagénu – využíva sa aj na stimuláciu tvorby nového kolagénu, čo môže pomôcť zlepšiť vzhľad jaziev po akné, popáleninách alebo iných zraneniach. Zvýšenou tvorbou kolagénu a elastínu zlepšuje aj textúru pleti, zmenšuje póry a vyhladzuje drobné vrásky a linky. Na tom istom princípe zmierňuje aj vzhľad strií.
 • Liečba vypadávania vlasov – terapia rázovou vlnou sa môže použiť aj na podporu rastu vlasov. Zlepšuje cirkuláciu krvi a dodáva živiny do vlasových korienkov, čo môže pomôcť pri liečbe ochorení spojených s vypadávaním vlasov.

rázová vlna cena

Zdroj: freepick.com

Aké sú účinky rázovej vlny?

Medzi hlavné účinky ošetrenia rázovou vlnou patria napríklad:

 • Zníženie bolesti - jedným z hlavných účinkov rázovej vlny je zníženie bolesti. Pomáha stimulovať regeneráciu tkanív a zmierniť zápal, čo vedie k úľave od bolesti.
 • Podpora hojenia - rázová vlna zlepšuje prekrvenie v miestach bolesti a podporuje rast nových krvných ciev a tkanív. Je tak účinná pri liečbe dlhodobých alebo chronických poranení.
 • Minimalizácia potreby operácie - v mnohých prípadoch môže byť terapia s rázovou vlnou alternatívou k chirurgickému zákroku. Pri liečbe určitých zranení šliach môže operáciu úplne nahradiť. Pre niektorých pacientov, ktorí nemôžu podstúpiť operáciu, je terapia s rázovou vlnou jedinou možnosťou, ako tieto ochorenia vyriešiť. Je riešením aj pre športovcov, ktorí potrebujú nájsť čo najšetrnejšiu liečbu.
 • Rýchlejšia rehabilitácia - použitie rázovej vlny ako súčasť rehabilitačného programu pomôže urýchliť proces rehabilitácie
 • Menej vedľajších účinkov - terapia s rázovou vlnou má oproti operácii alebo liekom minimálne vedľajšie účinky. V niektorých prípadoch môžu pacienti pocítiť mierne nepohodlie alebo bolesť počas alebo po ošetrení. Neobvyklé nie je ani mierne začervenanie, opuch alebo podráždenie kože v mieste aplikácie rázovej vlny. Všetky by mali rýchlo po ošetrení zmiznúť.

Cena ošetrenia rázovou vlnou

Cena terapie s rázovou vlnou je kolísavá a závisí od niekoľkých faktorov, vrátane umiestnenia, typu a závažnosti problému. Odvíja sa aj od poskytovateľa služieb. 

Cena jednotlivého ošetrenia s rázovou vlnou môže začínať od 35 eur. Na dosiahnutie želaných výsledkov budete pravdepodobne musieť podstúpiť viac ako jedno sedenie. Takéto série kliniky poskytujú v rôznych výhodných balíčkoch, pri ktorých je spolu s niekoľkými sedeniami aj rehabilitačné cvičenie a vyšetrenia špecialistami.

Pokiaľ ide o cenu prístroja na terapiu s rázovou vlnou, tá sa pohybuje v rozmedzí od niekoľkých tisíc do desiatok tisíc eur, v závislosti od typu prístroja, jeho vlastností a výrobnej značky.