NeoVízia: Dobrý zrak je základný predpoklad pre kvalitný život

17. Feb 2021
Doba čítania 5 mins
Rozhovory
NeoVízia je očná klinika, ktorá pôsobí na Slovensku od roku 2010. Za 10 rokov nášho pôsobenia hovorí nielen samotné číslo 20 000 operácií, ale najmä tisícky spokojných a šťastných pacientov. Našou víziou sú zdravé oči bez okuliarov a kontaktných šošoviek, čo dokážeme našim pacientom zabezpečiť vďaka špičkovým odborníkom, precíznym vyšetreniam, najmodernejšiemu prístrojovému vybaveniu a inovatívnym metódam na odstránenie dioptrií.
Očná klinika NeoVízia

Odpovedá: MUDr. Adriana Smorádková, očná lekárka a chirurgička očnej kliniky NeoVízia

1. Na aké očné ochorenia sa vaša klinika špecializuje?

Ako dynamická a úspešná očná klinika využívajúca najmodernejšie postupy sa zameriavame na liečbu širokého spektra očných ochorení. Vďaka tomu dokážeme nájsť pre pacienta riešenie presne na mieru.

Špecializujeme sa na laserové odstránenie dioptrií (krátkozrakosť, astigmatizmus - cylindre). Využívame pritom najmodernejšie podpovrchové metódy s použitím lasera – LASIK a SMILE. V prípade príliš vysokých dioptrií (-10 a viac), či v prípade nevhodnosti pacienta na laserový zákrok, máme k dispozícii implantáciu špeciálnych fakických šošoviek ICL.

V Neovízii odstraňujeme aj sivé zákaly a škúlenie (strabizmus), venujeme sa liečbe starozrakosti (presbyopie), t.j. zhoršenému videniu po 45 roku života alebo keratokonusu, t.j. degeneratívne ochorenie rohovky. Tiež operujeme sietnice a aplikujeme do oka vnútroočné injekcie pri ochorení žltej škvrny. V neposlednom rade vykonávame plastické operácie viečok (mihalníc) a odstraňujeme drobné fibrómy, jačmene, veruky z viečok a okolia očí. 

2. Ako u vás prebiehajú očné zákroky?

Každému zákroku na odstránenie dioptrií alebo sivého zákalu predchádza veľmi precízne odborné vyšetrenie, ktoré trvá cca 2 až 3 hodiny. Výsledky vyšetrenia určia, či je pacient na zákrok vhodný, a ktorá z metód je pre neho najvhodnejšia.  V deň odstránenia dioptrií prebieha dôkladná príprava pacienta, ktorá trvá 30 až 40 minút. Pred vstupom na operačnú sálu lekár opätovne pacientovi vysvetlí celý priebeh zákroku.

V prípade laserových operácií sa operujú obe oči naraz, v prípade vnútroočných operácií každé oko samostatne v odstupe jedného týždňa. Samotný zákrok trvá od 5 do 20 minút podľa jeho typu a po ňom pacient oddychuje cca 30 minút, kedy je následne skontrolovaný lekárom. Pri odchode pacienta domov mu zdravotná sestra odovzdá inštrukcie na kvapkanie spolu s kvapkami a s pacientom sa vidíme opäť na druhý deň ráno na kontrole.

Očná klinika NeoVízia
Zdroj: Očná klinika NeoVízia

3. S akými problémami k vám chodievajú pacienti najčastejšie? Aké očné choroby trápia najviac Slovákov?

Najčastejšími problémami našich pacientov sú refrakčné (dioptrické) chyby ako krátkozrakosť, astigmatizmus, ďalekozrakosť, starecká slabozrakosť, tzv. presbyopia a sivý zákal. To všetko našťastie dnes dokážeme bezpečne, bezbolestne a rýchlo riešiť.

4. Myslíte si, že ľudia na Slovensku majú predsudky voči očným zákrokom?

Na akýkoľvek zásah do nášho tela sme citliví. Je to prirodzený jav a aj preto sa desíme operácií a zákrokov. Súčasná moderná medicína však poskytuje niekoľko bezbolestných a rýchlych zákrokov, ktoré dokážu človeku prinavrátiť zaslúženú kvalitu života. Dôležité je nebáť sa.

Navyše, pri správnom výbere očnej kliniky a dostatočne precíznom vyšetrení pred zákrokom, ako vykonávame v NeoVízii, na to nie je ani dôvod. Náš tím odborníkov celý proces od vyšetrenia až po operáciu klientom dôsledne odkomunikuje a tí, ktorí už vstúpia na našu kliniku, sa vďaka prístupu celého personálu len utvrdia v tom, že sú na správnom a bezpečnom mieste. To platí aj v súčasnosti počas koronakrízy.

5. Akým spôsobom by sme si mali chrániť zrak?

Najväčšou ochranou zraku je prevencia. Práve preventívna prehliadka často môže odhaliť nástup závažného očného ochorenia, ktoré si vôbec nemusíme všimnúť. Obzvlášť v súčasnosti obavy z nakazenia sa koronavírusom spôsobujú, že v prípade prevencie dosť poľavujeme. Doktora vyhľadáme až vtedy, keď je buď situácia vážna, alebo neskoro. A to je zlé. Treba si uvedomiť, že Covid-19 nie je v súčasnosti jediným ochorením na svete a v našich končinách.

Očná klinika NeoVízia
Zdroj: Očná klinika NeoVízia

6. Na aké úspechy vašej očnej kliniky ste najviac hrdí?

Sme hrdí na to, že naši oční lekári a chirurgovia patria k európskej špičke. Ako inovatívna očná klinika sme sa na Slovensku zaslúžili o množstvo prvenstiev, ktoré zbierame každý rok od nášho vzniku.

Prelomové úspechy s obrovským prínosom pre pacienta boli napríklad:

  • v roku 2010 sme ako prvá očná klinika priniesli na Slovensko operácie femtosekundovým laserom,
  • v roku 2011 sme ako prví implantovali fakickú šošovku ICL Visian Staar na Slovensku,
  • v roku 2013 sme priniesli na Slovensko tretiu generáciu laserových zákrokov ReLEx SMILE, ktoré sú doteraz najmodernejšou a najšetrnejšou metódou odstránenia dioptrií,
  • skúsenosť našich odborníkov potvrdzuje aj najviac implantácií multifokálnych a trifokálnych vnútroočných šošoviek na Slovensku s najlepšími výsledkami,
  • vďaka MUDr. Adriane Smorádkovej sme vykonali prvú operáciu keratokonusu implantáciou keraringov s pomocou femtosekundového laseru,
  • máme viacero ISO certifikácií a tretí rok po sebe sme obhájili ocenenie Superbrands Slovakia.

7. Aké vízie a plány máte do budúcnosti?

Je pre nás dôležité sprístupniť zdravotnú starostlivosť všetkým, včas a s použitím najmodernejších technológií tak, aby sme zabránili vzniku trvalého, nenávratného poškodenia zraku. Pre našich pacientov chceme videnie na 120%, pretože dobrý zrak je základným predpokladom kvalitného života. Taktiež chceme naďalej prinášať inovácie v oblasti chirurgie oka, čím chceme dosahovať svetovú úroveň a kvalitu.

Očná klinika NeoVízia
Zdroj: Očná klinika NeoVízia

8. Prečo by si mali pacienti zvoliť práve vás?

Našu víziu zdravých očí plníme zodpovedne. NeoVízia je symbolom kvality, na ktorú si potrpíme v každom kroku našej práce. Špeciálny dôraz kladieme na precíznu diagnostiku a odborné vyšetrenia. Práve tie sú základom špičkovo vykonaného zákroku za pomoci najmodernejších svetových technológií.