Kalkulačka alkoholu v krvi

15. Feb 2021
Doba čítania 4 mins
Zdravotné kalkulačky
Potrebujete zistiť, kedy si môžete po oslave či po posedení s priateľmi opäť sadnúť za volant? Vyskúšajte našu kalkulačku alkoholu, ktorá vám rýchlo a jednoducho vypočíta, kedy je pre vás bezpečné šoférovať.
alkohol kalkulačka

PONÚKAME SPOĽAHLIVÉ TESTERY NA ALKOHOL

Všeobecný vzorec na výpočet alkoholu v krvi (promile): Funguje?

Ak si myslíte, že presnú hladinu alkoholu v krvi vypočítate na základe všeobecného vzorca, mýlite sa. Nič také ako všeobecný príklad neexistuje. Je to preto, že odbúravanie alkoholu závisí od mnohých faktorov. Tie sa u každého líšia a treba ich pri výpočte zohľadniť. 

Vek, telesné proporcie, lieky, predošlé skúsenosti s alkoholom či množstvo a druh jedla, ktoré ste si pred pitím dali  – to všetko zaváži. Preto si pred tým, než sadnete za volant, dôkladne overte, či ste už v stave, v ktorom môžete šoférovať. Pre orientačný výpočet je však možné použiť kalkulačku pre výpočet alkoholu v krvi.

kalkulačka na výpočet alkoholu

Čo ak máte v dychu promile?

V novembri v roku 2011 u nás vstúpil do platnosti zákon, ktorý toleruje nulovú odchýlku. To znamená, že ak vás zastaví policajná hliadka a vy nafúkate, žiadne výhovorky vám nepomôžu. Do 1 promile vám policajti zadržia vodičský preukaz a uložia pokutu. Ak máte v krvi viac ako 1 promile páchate trestný čin a následky budú omnoho závažnejšie. 

Keď nafúkate, zoberú vám nielen vodičák, ale hrozí vám aj väzenie až na 12 mesiacov. Ak navyše svojou jazdou niekoho ohrozíte, zraníte alebo spôsobíte škodu, trest bude ešte vyšší. Pamätajte si tiež, že následky bude mať aj to, ak dychovú skúšku odmietnete. 

Ako je to s alkoholom za volantom u našich susedov?

V Česku platia rovnaké pravidlá ako u nás. To znamená, že ani tam nemôžete šoférovať po jednom pivu či drinku. Poliaci sú o niečo zhovievavejší. Alkohol v krvi tolerujú do 0,2 promile. Na Ukrajine neplatia žiadne výnimky, rovnaké je to aj v Maďarsku. 

Rakúsko je v tomto smere miernejšie a policajti akceptujú, ak šoférujete s hladinou do 0,5 promile. Rovnako ako Rakúšania to majú nastavené aj Chorváti, no s malou výnimkou. Nesmiete mať menej ako 24 rokov, šoférovať vozidlo nad 3,5 tony alebo byť profesionálny vodič.

alkoholová kalkulačka

Bez fúknutia nenaštartujete: Od júla 2022 budú v nových autách alkoholové zámky

Od júla 2022 sa bude do všetkých nových áut, ktoré sa vyrobia v rámci Európskej únie, inštalovať tzv. alkoholový imobilizér. Ten funguje tak, že auto nenaštartujete, pokým nefúknete do detektora. Ak detektor namerá nejaký alkohol vo vašej krvi, auto sa zablokuje a vy sa nikam nepohnete. 

Tento krok má pomôcť v prevencii a znížiť počet dopravných nehôd, ktorých príčinou je práve alkohol. Podľa štatistík môže až za štvrtinu všetkých úmrtí na cestách v Európskej únii. Alkoholové zámky však nie sú úplnou novinkou. V mnohých európskych krajinách (najmä v Škandinávii) sú povinné v autách profesionálnych vodičov. 

Najdlhšie sa používajú vo Švédsku. Majú ich ľudia, ktorí už niekedy šoférovali pod vplyvom alkoholu, no sú aj v školských autobusoch a taxíkoch. U nás sa však o takýchto zámkoch pre profesionálnych vodičov zatiaľ neuvažuje. 

Ako sa rýchlejšie zbaviť alkoholu v krvi
 

Na internete nájdete rôzne rady a triky, ako sa rýchlejšie a efektívnejšie zbaviť alkoholu v krvi. Nespoliehajte sa však len na tieto spôsoby a hladinu alkoholu si vždy radšej zmerajte. Čo ale môžete spraviť pre to, aby ste sa ho zbavili aspoň o trochu rýchlejšie?

  • Keďže alkohol viaže vodu, je dôležité pravidelne dopĺňať tekutiny a vyhnúť sa dehydratácii. Snažte sa preto popri pití drinkov vypiť aj 1 až 2 litre čistej vody. Vplyvom alkoholu sa z tela vyplavujú aj minerály, preto môžete siahnuť aj po minerálke, napríklad so zvýšeným obsahom horčíka.
  • Veľkým pomocníkom je tiež vitamín C. Doplňte ho v klasickej tabletkovej forme alebo si dajte pomaranč či nejakú citrusovú šťavu. V oboch variantoch sa vitamín C nachádza prirodzene. 
  • Pomôcť si môžete aj tým, že zjete väčšiu porciu jedla. Ideálne takého, ktoré obsahuje škrob (ryža, zemiaky a pod.). Vďaka tomu, že jedlo absorbuje istú časť alkoholu vo vašom žalúdku, tempo vstrebávania sa spomalí.
  • Pite pomaly. Pečeň spracováva len určité množstvo alkoholu za istý čas. Preto, ak pijete príliš rýchlo, pečeň nestíha a hladina alkoholu v krvi sa zvyšuje. Zaujímavosťou je, že  pečeň za hodinu spracuje približne 1 alkoholický nápoj.
  • Po pití si dajte prestávku. Doprajte svojmu telu aspoň chvíľu odpočinku, aby sa dokázalo  vysporiadať s náhlym návalom alkoholu.