Čo je EKG?

11. Feb 2021
Doba čítania 4 mins
Nie nadarmo je jedným z najdôležitejších orgánov ľudského tela práve srdce. Do celého organizmu sprostredkúva kyslík a živiny. Pracuje nepretržite po celý náš život. Čo však robiť, ak sa čosi pokazí?
EKG

PROFESIONÁLNE EKG PRÍSTROJE PRE AMBULANCIE A NEMOCNICE

EKG

Skratku EKG pozná skoro každý, ale málo kto vie, čo sa za ňou skrýva. EKG - teda elektrokardiografie - je základná vyšetrovacia, neinvazívna metóda v kardiológii. Ako EKG môže byť tiež označovaný samotný lekársky prístroj, ktorý pomocou elektród umiestnených na tele pacienta meria elektrickú aktivitu srdca a zaznamenáva ju v podobe EKG.

Elektrokariografia sa začala používať ako vyšetrovacia metóda už v roku 1906. Priekopníkom bol holandský fyziológ Willem Einthoven. Zo začiatku sa používalo trojelektródové EKG. Dnes už sa bežne využíva aj dvanásťelektródové EKG.

EKG je významnou diagnostickou metódou pri určovaní chorôb srdca, akútnych i prebehnutých poškodenie srdca - predovšetkým infarktu myokardu. Môže ale odhaliť aj poruchy štítnej žľazy.

EKG rýchlo a bez bolesti

Ak vás trápia bolesti v hrudi alebo máte závraty, určite by ste mali navštíviť lekára. Ten vás pravdepodobne rovno pošle na EKG vyšetrenie. Tam vám prostredníctvom špeciálneho prístroja, elektrokardiografu, skontrolujú činnosť srdca. Vyšetrenie je bezbolestné a prebieha jednoducho. Na kožu pacienta sa umiestnia elektródy a tie následne zachytávajú elektrické prúdy šíriace sa zo srdca.

Nebojte sa EKG vyšetrenia

Pred samotným vyšetrením by mal pacient informovať ošetrujúceho o všetkých liekoch, ktoré užíva. Pacient je vzápätí vyzvaný, aby si vyzliekol oblečenie. Holý musí byť hrudník a nohy nad členkami. Počas merania je nevyhnutné, aby pacient ležal na chrbte vo vodorovne polohe. Mal by tiež dýchať pokojne. Na hruď a končatiny mu lekár nanesie vodivý gél. Napokon sa mu pripnú elektródy, napojené na elektrokardiograf a meranie môže začať.

Aj zlý výsledok môže byť na niečo dobrý

Výstupom vyšetrenia je elektrokardiogram. Graf elektrickej aktivity pacientovho srdca upozorní na prípadné poruchy srdca. Diagnostikovať tak možno napríklad srdcovú arytmiu, zväčšenie srdca, infarkt myokardu, ale aj poruchy štítnej žľazy. V prípade, že výsledky EKG nie sú najlepšie, lekár môže odporučiť hospitalizáciu.

Srdce máme len jedno

Pokiaľ sa vám zdá, že vaše srdce nepracuje tak, ako má, rozhodne to nepodceňujte. Môže totiž ísť o arytmiu srdca. Poruchy srdcového rytmu sú niekedy úplne neškodné. No nie vždy. V niektorých prípadoch ide pacientovi o život. Diabetici by si mali dávať mimoriadny pozor. Je u nich vyššie riziko srdcovej arytmie.

Keď dôjde k najhoršiemu

Väčšina arytmií príliš neohrozuje vaše zdravie. Sú však aj vážnejšie typy, ktoré zabíjajú. Kraľuje im komorová tachykardia. Táto vskutku nebezpečná arytmia zabraňuje správnemu pumpovaniu krvi do celého organizmu, na čo dochádza k zástave krvného obehu a nasleduje smrť postihnutého. Náhla srdcová smrť sa môže objaviť aj bez akýchkoľvek príznakov. Súvisí však so životosprávou danej osoby. Poraziť ju viete pravidelným pohybom a pestrou stravou.

Výdobytky modernej doby

V dnešnej dobe sa môžete spolu s vašim lekárom rozhodnúť pre implantáciu špeciálneho strojčeka - kardiostimulátora. Tento malý zázrak vedy vytvára elektrické impulzy požadovanej frekvencie a poháňa tak vaše srdce. Podobné riešenie v minulosti nebolo možné. Vďaka technológiám vám však život môže zachrániť aj takýto mikropočítač. Je len o niečo väčší ako 2 eurová minca.

Kardio strojček

Vezmite si EKG so sebou

EKG prístroj už nie je len výsadou ambulancií lekárov. S jeho prenosnou podobou sa stretnete aj v domácnostiach. Takéto modely sú ľahšie, menšie a často užitočnejšie. Mnohé totiž okrem klasického napájania z elektrickej siete, ponúkajú aj prevádzku zo vstavaného akumulátoru. Model ECG-300 G má navyše vlastnú termotlačiareň s vysokým rozlíšením. Samozrejmosťou je interná pamäť na 100 meraní. Tento model je priam ideálnou voľbou pre domácnosť alebo menšiu ambulanciu.

Viac o EKG vyšetrení si môžete prečítať v "online EKG knihe"