Čo je holter a s čím pomáha lekárom a pacientom?

11. Feb 2021
Doba čítania 6 mins
Holterov prístroj zisťuje arytmie a iné neduhy srdca. Niektoré druhy tohto prístroja ale merajú aj tlak alebo obe funkcie naraz. Vyšetrenia Holterom sa nemusíte báť.
Holter

Holter je medzi laickou verejnosťou stále veľkou neznámou. Takmer všetci dospelí ľudia poznajú klasické EKG, ktorým im obvodný lekár, prípadne odborník (internista či kardiológ) raz za čas vyšetrí srdcovú aktivitu. EKG ale zaznamenáva elektrickú aktivitu srdca len krátku dobu a v režime spánku. Pacient je poležiačky, nehýbe sa - za tak krátku dobu a v takom stave tak nemusí elektrokardiogram problémy so srdcom vôbec zaznamenať.

Ak si pacient sťažuje na problémy so srdcom, napríklad vníma občasnú srdcovú arytmiu, a na EKG nie je nič vidieť, je možné, že špecialista pristúpi k diagnostike pomocou Holteru. Laicky povedané je Holter je malé EKG v podobe nenápadnej krabičky a elektród, ktoré na sebe nosí človek prichytené bez prestávky jeden až dva dni, niekedy dokonca jeden až dva týždne. Vďaka tomu má potom lekár oveľa presnejší obraz o správaní srdca pri rôznych úkonoch, napríklad aj v záťažových situáciách, a v rôznych fázach dňa.

História Holterov

Arytmický alebo lekársky Holter má pôvod už v 40. rokoch 20. storočia. Pochádza z dielne amerického biofyzika Normana Jefferisa Holtera (1914 - 1983). Prvú skúšku prístroja vykonal v roku 1947. Vedec sám niesol prístroj na chrbte a pritom išiel na stacionárnom rotopede. Prvý prístroj bol síce ťažký a objemný, ale aj tak išlo o prevratný vynález.

Na zmenšenie prístroja však Holter aj naďalej pracoval a v roku 1963 predal všetky práva na Holterov monitor srdca spoločnosti Del Mar, ktorá prístroj naďalej vylepšovala. Vďaka tomu je tak dnes Holter už len malou krabičkou a človek ho môže bez problémov nosiť na tele aj niekoľko dní.

Ako prebieha vyšetrenie Holterom?

Vyšetrenie klasickým Holter je úplne neinvazívne. Pacient príde za odborníkom, ktorý mu prístroj nasadí a elektródy umiestni tak, aby čo najlepšie zaznamenávali srdcovú aktivitu. Pacient potom odíde domov a mal by celú dobu monitorovania robiť to isté, čo robí každý deň - pracovať, cvičiť, behať, hrať sa s deťmi ...

Od doktora ale ešte dostane denníček, kam si musí zaznamenávať, čo práve robí, prípadne, ako sa cíti a čo robil v momente, keď mal pocit, že došlo k srdcovej arytmii. Jediným obmedzením pri monitorovaní srdca Holter je kúpanie a sprchovanie, aby nedošlo k zničeniu prístroja a k strate dát.

Po stanovenej dobe, môže to byť už jednom, dvoch, troch alebo aj siedmich dňoch (moderné prístroje vydržia dokonca i dva týždne), príde pacient s EKG Holterom opäť k lekárovi. Odborník prístroj zloží, záznam srdcovej aktivity prehrá do počítača a vyhodnotí ho. Môže tak zistiť prípadné poruchy srdcového rytmu a iné patológie. Zo záznamu môže vyčítať, čo sa presne so srdcom deje a podľa toho nasadiť potrebnú liečbu.

Aké vlastnosti by mal mať kvalitný Holter?

Holtery musia byť veľmi kvalitné, certifikované prístroje, aby vydržali celodenné aj niekoľkodňové nosenie na tele. V prípade Holteru je dôležitá:

  • veľkosť pamäte,
  • výdrž batérie,
  • odolnosť,
  • počet kanálov signálu EKG (napríklad prístroj EC-12H Holter Recorder je schopný zaznamenať až 12 kanálov),
  • jednoduchý prenos dát do počítača (lepšie prístroje majú aj bluetooth či optický USB kábel), prehľadný záznam, prípadne aj špeciálny softvér na jeho vyhodnotenie (napríklad prístroj Meditech Cardio Mera disponuje aj softvérovým produktom Cardio Vision, ktorý uľahčuje vyhodnotenie i nastavenie Holteru),
  • rozhoduje aj jednoduché ovládanie.

Aké sú typy Holterov?

Klasický EKG Holter

Klasický EKG Holter vyhotovuje záznam po celú dobu, čo ho má človek pripojený na svojom tele. Pamäťová karta teda musí byť dostatočne veľká pre danú aktivitu. Niektoré prístroje sú tak schopné zaznamenať jeden a viac dní srdcovej aktivity, iné jeden až dva týždne - záleží na prístroji.

Existujú však aj prístroje podobné Holterom, ktoré zaznamenávajú aktivitu srdca len v prípade patológiou, teda napríklad pri arytmií. Ide o epizódne záznamníky a pacient je vďaka občasnému zaznamenávanie môže mať na sebe oveľa dlhšie. Vo chvíli, kedy má pacient ťažkosti, sám stlačí na prístroji tlačidlo (niektoré prístroje patológie zaznamenajú samy) a ten uloží záznam srdcovej aktivity do pamäti prístroja. U niektorých prístrojov je pacient môže cez mobil poslať rovno lekári na vyhodnotenie.

Tlakový Holter

U lekára sa tiež môžete stretnúť s pojmom tlakový Holter. Ako už názov napovedá tento prístroj nezaznamenáva srdcovú aktivitu, ale krvný tlak. Princíp je rovnaký ako pri EKG Holtri - vysoký tlak nameraný v ordinácii nemusí hneď vypovedať o tom, že má človek hypertenziu, teda vysoký tlak. Tlakový Holter, ako je napríklad aj zariadenie Contec ABPM-50, tak zaznamenáva krvný tlak v priebehu celého dňa počas bežných aktivít pacienta a počas spánku. Hodnoty sú spriemerované a lekár nakoniec môže vyhodnotiť, či má človek vysoký krvný tlak a či je nutné pristúpiť k liečbe hypertenzie. Prístroj samozrejme dokáže zistiť aj nebezpečný pokles tlaku, ktery naopak môže svedčiť o hypotenzi.

Kombinované prístroje

V niektorých prípadoch musí lekár pristúpiť, ako k monitorovanie srdcovej aktivity, tak k zaznamenávanie krvného tlaku. V dnešnej dobe tak už existujú sofistikované kombinované Holtre, ktoré dokážu sledovať obe hodnoty naraz. Napríklad prístroj Meditech Card (X) plore je schopný zhotoviť až 3 kanálové EKG a kompletný záznam krvného tlaku. Vydrží až 51 hodín, dáta sa ukladajú na SD kartu bez komprimácie. Je možné ho nastaviť podľa pacienta a prístroj dokonca sám rozpozná srdcovú príhodu alebo automaticky kontroluje výdrž baterie. Existujú však aj také prístroje, ktoré kombinujú tlakový Holter s pulzným oxymeter. Meria tak nielen krvný tlak ale aj saturáciu kyslíka v krvi počas dlhšieho časového úseku. Takýmto špeciálnym prístrojom je napríklad Contec ABPM 50-Blue, ktorý je vybavený veľkokapacitné pamäťou a obe funkcie vydržia nepretržite sledovať až 24 hodin.

Budúcnosť Holterov

Už v súčasnosti sa vo svete objavujú nové typy Holter, ktoré vydržia dlhšie aktívny, sú vodeodolné, bezdrôtové. Už aj v Českej republike sa používajú implantovateľné prístroje, ktoré sa zavádza pod kožu. Ide teda už o invazívne vyšetrenia. Pre pacienta ale nie je nijako nepríjemné a hlavne je schopné monitorovať srdcový aktivitu v priebehu niekoľkých mesiacov. Lekár potom príde aj na úplne nepatrné odchýlky v činnosti srdca, ktoré by do budúcna mohli človeka ohrozovať na živote.