Defibrilátory – prístroje, ktoré zachraňujú život

15. Feb 2021
Doba čítania 5 mins
Automatický defibrilátor by mal byť bežnou súčasťou verejných priestorov. Aj laik môže vďaka nemu zachrániť život.
Defibrilátor

Niekedy aj sekundy rozhodujú o tom, či sa záchranárom podarí oživiť človeka, ktorému sa z rôznych príčin zastavilo srdce. Či už je to pri nehode alebo pri náhlom zlyhaní srdca, ak prestane srdcový sval biť a nepomôže ani bežná prvá pomoc, je potrebné použiť defibrilátor. Defibrilátor je schopný elektrickými výbojmi obnoviť činnosť srdca.

Podľa štatistík až 100 ľudí denne v Európe postihne náhla zástava srdca. Práve defibrilátory sú v takomto prípade najdôležitejšími pomocníkov. Ak sa nezačne včas s oživovaním, môže dôjsť k poškodeniu mozgu alebo sa nádeje na záchranu života výrazne znižuje.

Defibrilátor však nemusí používať len odborný personál, ale existujú aj defibrilátory, ktoré môže jednoducho používať laická verejnosť. Takzvané AED prístroja by mali byť prístupné vo verejnom priestore.

Na čo si dať pozor pri výbere defibrilátoru?

Defibrilátory zachraňujú život, preto je treba dávať pozor pri jeho výbere. Či už ide o automatický (AED) alebo manuálne defibrilátor, mal by byť vždy v takom stave, aby bol rýchlo pripravený na možné použitie. Pri kúpe defibrilátoru zohľadnite:

  • kto bude defibrilátor používať (laici alebo odborníci?),
  • kde sa bude defibrilátor používať (v nemocnici alebo vo vozidlách rýchlej záchrannej služby, na verejných miestach?),
  • aké všetky funkcie by mal mať (komplexný prístroje sú schopné na displeji ukázať tiež krivku EKG, saturáciu krvi, dýchanie, teplotu, tep, tlak a ďalšie),
  • veľkosť a viditeľnosť displeja (vďaka veľkým a podsvieteným displejom je možné použitie aj pri záchranných akciách na tmavom mieste alebo v noci),
  • jednoduchosť používania,
  • či potrebujete tlačiareň,
  • váhu prístroja (nízka váha je veľmi dôležitá pri jeho častom prevoze),
  • náklady na jeho prevádzku a údržbu,
  • certifikáciu a záruku.

Manuálne defibrilátory

Pre odborný personál sú výhradne určené manuálne defibrilátory. Sú to defibrilátory, ktoré používajú záchranári alebo sa nachádzajú v nemocniciach. Vďaka nim si môže lekár nastaviť presnú výšku výboja podľa špecifík daného prípadu. Niektoré prístroje sú dokonca kombinované a EKG pre lepšie monitorovanie srdca, alebo s pulzoximetrem, aby lekár vedel pacientov tep, prípadne s ďalšími funkciami. Niektoré defibrilátory, ako je napríklad Defimonitor EVO, slúžia tiež ako plnohodnotný pacientsky monitor, ktorý ukazuje všetky potrebné údaje a má napríklad aj tlačiareň.

Existujú dva druhy týchto profesionálnych defibrilátorov - externé a interné defibrilátor. Pri použití interného defibrilátora dochádza k priamej masážou srdcového svalu, napríklad v prípade zástavy počas operácie. Ide teda o invazívne zásah. Narozdiel od externého defibrilátora, kedy reanimace prebieha klasickým priložením elektród na hrudník postihnutého a následným elektrickým výbojom.

Defibiráltor v článku

Automatizované defibrilátory

Ak sa človeku zastaví srdce a začne sa s jeho defibriláciou do jednej minút, je šanca na jeho záchranu 90%. Ak sa začne po desiatich minútach, šanca na prežitie klesne na päť percent. Bohužiaľ často sa k postihnutému defibrilátor tak rýchlo nedostane.

Pritom automatizované externé defibrilátory (AED), ako je napríklad Defibrilátor HeartSave AED 6 od spoločnosti Metrax, sú v krajinách západnej Európy bežnou záležitosťou. Nachádzajú sa na verejných miestach alebo vo verejných inštitúciách. AED sám analyzuje srdcový rytmus a v prípade potreby dá človeku signál, kedy má stlačiť tlačidlo vyboje.

Existujú ale aj poloautomatické prístroje, ako je napríklad Defibrilátor PRIMEDIC Defi Monitor XD100, ktoré môžu používať odborníci, ale v prípade núdze je možné ich prepnúť do AED modu. Vďaka hlasovým upozornením potom je aj laik schopný poskytnúť včasnú pomoc.

Výučbový defibrilátor

Vo filmoch vyzerá defibrilácie veľmi jednoducho, ale aj lekár sa musí s prístrojom naučiť. Preto existujú tiež výukové defibrilátory, ako je napríklad výučbový defibrilátor HeartSave PAD, ktoré simulujú proces defibrilácie. Vďaka nemu si lekár alebo záchranár osvoja všetky postupy spojené s reanimací, teda oživovaním, prostredníctvom defibrilátora. K samotnej defibrilácie však použiteľné nie sú.

Implantabilný kardioverter

Špeciálnou kategóriou defibrilátorov je Implantabilný kardioverter (ICD), ktorý slúži ako prevencia pri náhlej srdcovej smrti. Ide o prístroj, ktorý si pacient so zvýšenou možnosťou malígny arytmie "nosí stále so sebou". Implantuje sa najčastejšie pod ľavý prsný sval a dve elektródy vedú priamo do srdca. Jedna z nich nepretržite sníma srdcový rytmus a v prípade arytmie, ktorá môže byť život ohrozujúce, začne ICD s liečbou. Buď srdce jenom stimuluje rýchlymi výbojmi, alebo mu dá podľa potreby nízky či vysoký výboj energie. Všetko závisí od typu srdcovej arytmie.

Výber a kvalita defibrilátora je veľmi dôležitá pre rýchlu záchranu života. Ak si nie ste istí výberom prístroja, kontaktujte nás.