Hodnoty CRP: Aký majú význam a ako sa zisťujú? 

07. Aug 2023
Doba čítania 4 mins
Návody
Vysoké hodnoty CRP napovedajú, že s organizmom nie je niečo v poriadku. Vďaka rýchlemu a bezbolestnému testu na zistenie hladiny CRP v krvi lekár dokáže predpísať účinnú liečbu. Čo však hodnoty CRP znamenajú a prečo je dôležité určiť pôvodcu infekcie správne? Prečítajte si v našom blogu.
CRP

Čo je CRP?

CRP (C-reaktívny proteín) je bielkovina, ktorej hladina v krvi stúpa počas akútnej fázy zápalu. Je súčasťou vrodenej imunity a vzniká v pečeni. Úroveň nameranej hodnoty CRP napríklad pomáha určiť, či ide o bakteriálnu alebo vírusovú infekciu. Hodnota CRP totiž pri bakteriálnej infekcii veľmi rýchlo narastá a je vyššia ako pri vírusovej infekcii. 

Na ochorenia bakteriálneho pôvodu sú najúčinnejšie antibiotiká. Pri ich nadmernom užívaní však hrozí, že si baktérie vybudujú tzv. rezistenciu. Znamená to, že baktérie získajú schopnosť odolať účinkom antibiotík, čo znižuje ich účinnosť. Preto je dôležité zistiť pôvodcu infekcie a zápalu a k tomu napomáha test CRP.

Zápal je prirodzenou obrannou reakciou, ktorá ochraňuje telo pred infekciami a poraneniami. Ako zistíte, že sa vo vašom organizme nachádza zápal? Telo dáva viacero signálov, ktoré by ste nemali podceniť, ako napríklad: 

 • horúčka, 
 • únava,
 • bolesť svalov a kĺbov,
 • búšenie srdca,
 • rýchle dýchanie, 
 • nevoľnosť. 

Čo je test CRP a ako funguje?

Hladinu CRP viete určiť len z krvi. Pôvodne sa dala zistiť iba jej odobratím priamo zo žily. Dnes stačí dať na laboratórnu doštičku pár kvapiek krvi z prsta, ktorá sa dá do špeciálneho prístroja. Výsledok je známy do pár minút. Vďaka rýchlej a jednoduchej diagnostike vie lekár včasne určiť pôvodcu ochorenia, a tak podať správny typ liečby. Takisto si môžete urobiť CRP test aj doma. Kúpite si ho jednoducho v lekárni, no nie je taký presný ako u lekára.

Odber na CRP test

Zdroj: bigstock.com

Kedy je vhodné si urobiť test CRP?

Najčastejšie sa test CRP robí, ak máte problémy najmä z hornými dýchacími cestami. Vtedy je dôležité určiť presný pôvod infekcie. Vo väčšine prípadov je veľmi ťažké len na základe klinického vyšetrenia určiť, či ide o vírusové alebo bakteriálne ochorenie. Vďaka testu CRP lekár zistí, či ide o bakteriálne ochorenie a potrebujete antibiotiká, alebo stačí len pomocná liečba. Na vírusy totiž antibiotiká nezaberajú. 

Test sa opakuje, keď chcete zistiť, či nasadená liečba zaberá alebo či náhodou hodnoty CRP nerastú. Po nasadení liečby uvidíte prvý pokles približne o 3 až 4 dni, normálne hodnoty sa ukážu približne po 2 až 4 týždňoch. Zvýšené hodnoty sa však objavujú aj pri: 

 • chronických zápalových ochoreniach, ako je lupus či reumatoidná artritída,
 • kardiovaskulárnych chorobách,
 • rakovine, 
 • gastrointestinálnych ochoreniach (rôzne pretrvávajúce tráviace ťažkosti). 

Aké sú správne hodnoty CRP?

C-reaktívny proteín sa meria v miligramoch na liter (mg/l), čiže hodnoty CRP: 

 • do 5 mg/l – sú u zdravého človeka normálne,
 • 6 až 30 mg/l – naznačujú miernu infekciu zvyčajne vírusového pôvodu. Test sa pri týchto hodnotách po jednom až dvoch dňoch opakuje, či náhodou nedôjde k zvýšeniu,
 • nad 30 mg/l – signalizujú bakteriálnu infekciu, väčšinou streptokokmi alebo stafylokokmi,
 • nad 200 mg/l – predstavujú veľmi vážnu infekciu.

Nezabúdajte však, že hoci hodnoty CRP slúžia ako významný ukazovateľ prebiehajúcej choroby alebo zápalu, konečnú diagnózu vám po komplexnom vyšetrení stanoví lekár. 

Zvýšené hodnoty CRP sa objavujú ešte u:

 • diabetikov,
 • fajčiarov,
 • tehotných žien, najčastejšie v 3. trimestri,
 • ľudí užívajúcich niektoré typy liekov,
 • ľudí po nadmernej fyzickej záťaži či úrazoch.

Hladina CRP môže kolísať aj v prípade, že máte vysoký krvný tlak, konzumujete alkohol či kávu, trpíte chronickou únavou alebo poruchou spánku. Takisto aj keď užívate hormonálnu antikoncepciu, máte vnútromaternicové teliesko či trpíte ťažkou podvýživou.

Vysoká hladina zápalových látok v tele môže tiež zvýšiť riziko infarktu. Experimentálne štúdie totiž zistili, že relatívne vysoká hladina CRP u inak zdravých jedincov je spojená so zvýšeným rizikom budúceho srdcového infarktu či mŕtvice. Rovnako aj vysoká hladina CRP po prekonaní infarktu myokardu naznačuje zvýšené riziko ďalšieho akútneho koronárneho syndrómu. 

Potrebujete sa na test špeciálne pripraviť?

Niektoré druhy liekov môžu ovplyvniť výsledky testu. Preto vždy svojmu lekárovi povedzte, aké lieky ste v priebehu 24 až 48 hodín užili. Hodnoty CRP môže napríklad skresliť užívanie ibuprofenu, aspirínu alebo iného protizápalového lieku. Pred testom však, bez toho, aby ste sa predtým neporadili s lekárom, neprestávajte užívať lieky na predpis. 

Pri teste z prsta vám nehrozia žiadne riziká. Ak vám odoberú krv zo žily, môžete cítiť v mieste vpichu miernu bolesť či modriny, no príznaky rýchlo vymiznú. 

Zdroje:

C-reaktivní protein
C-Reactive Protein (CRP) Test
C-reactive protein test