Magnetoterapia: Aké má účinky a pre koho je vhodná?

09. Jan 2023
Doba čítania 5 mins
Návody
Silu magnetov poznali už aj naši predkovia. Patrí preto medzi najstaršie fyzikálne terapie a je bezbolestná. Navyše prináša telu mnoho benefitov. Aké presné účinky má a kedy je najlepšie ju absolvovať? 
magnetoterapia horné končatiny

Čo je magnetoterapia?

Magnetoterapia je neinvazívna metóda, ktorá spočíva v pôsobení stáleho či striedavého magnetického poľa na ľudský organizmus. V medicíne sa využíva najmä nízkofrekvenčné pulzné magnetické pole. Magnetoterapia je nápomocná pri rehabilitáciách všetkých častí tela. Pomáha zmierniť bolesť, má protizápalový účinok a urýchľuje hojenie. Táto metóda je neinvazívna, preto môžete byť počas zákroku oblečení. Nedochádza totiž k priamemu kontaktu s pokožkou. 

Oblasť využitia je široká. Využíva sa najmä v traumatológii, neurológii, reumatológii či športovej medicíny. Veľkou výhodou je aj to, že pôsobí cez ortopedické pomôcky, sadrové obväzy či kĺbne protézy alebo kovové náhrady. Magnetoterapia je síce braná ako samostatná liečba, no najčastejšie sa kombinuje s inými liečebnými metódami.

Výsledok magnetoterapie môže byť okamžitý, ale často sa objaví až po niekoľkých sedeniach. Väčšinou sa odporúča 8 až 15 sedení, všetko však závisí od vášho zdravotného stavu a diagnózy. Preto vám ju lekár vytvorí na mieru. 

Ako vznikla magnetoterapia?

Regeneračné a liečebné účinky prírodného magnetu – magnetovca boli známe už pred stáročiami. Lekári zo starovekého Grécka, Číny, Japonska či Európy využívali magnety v každodennej praxi. Naši predkovia prikladali prírodný magnetovec na rany a bolestivé zranenia, aby urýchlili hojenie a odstránili bolesť. Prisudzovali mu božský pôvod aj vďaka jeho príťažlivej sile k železným predmetom. Neskôr dokonca rozdrvený magnetovec primiešavali do medu či vína, ktorý považovali za tzv. nápoj večnej mladosti. 

Pôsobenie elektromagnetického poľa bežne nevidíme, preto mu nepripisujeme až takú dôležitosť. Chráni nás však pred smrtiacim žiarením z vesmíru, ktoré by inak zničilo život na našej planéte. Takisto sa pri prvých cestách do vesmíru zistilo, že astronauti začali trpieť zdravotnými problémami práve v dôsledku chýbajúceho magnetického poľa. Preto sa do novodobých rakiet dávajú prístroje, ktoré ho umelo vytvárajú.

Ako funguje magnetoterapia?

Už od svojho vzniku je život na Zemi ovplyvnení elektrickými a magnetickými poľami. Bez ich pôsobenia by nebol život vôbec možný. Keby totiž neexistovalo magnetické pole Zeme, neprebiehala by v tele látková výmena. Magnetoterapia využíva umelé nízkofrekvenčné magnetické pole, ktoré túto výmenu podporuje. 

magnetoterapia

Zdroj: bigstock.com

 

Magnetoterapia je fyzikálna terapia, ktorá svojím pôsobením zlepšuje prenos kyslíka a živín do buniek a naopak. Vďaka tomu urýchľuje látkovú výmenu. Kvalitný magnetoterapeutický prístroj zrýchlením látkovej výmeny v problémovej oblasti dosiahne rýchlejšiu regeneráciu. Ďalšou výhodou magnetoterapie je, že nemá žiadne známe vedľajšie účinky.

Magnetoterapia aj do domácnosti

Vďaka pokroku nemusíte už na magnetoterapiu chodiť len do nemocnice či kúpeľov. Šikovný a ľahko ovládateľný prístroj viete využiť aj v pohodlí svojho domova. Nemusia byť však také silné a účinné ako tie profesionálne. Takisto počas domácej terapie nemáte prítomného lekára, ktorý by dohliadol na priebeh a váš zdravotný stav. 

Ak to váš zdravotný stav dovoľuje, lekár vám môže predpísať magnetoterapiu aj na doma. Kúpiť si ju však viete aj bez zdravotného predpisu. Výhodou je, že liečbu si prispôsobíte podľa svojho rozvrhu. Prístroj môžete dokonca prenášať a mať tak magnetoterapiu vždy poruke. Pred kúpou sa ešte radšej poraďte so svojím lekárom. 

Kto môže podstúpiť magnetoterapiu?

Ak trpíte akútnou bolesťou po zranení, artrózou alebo chronickou bolesťou chrbta, ste ideálny kandidát na magnetoterapiu. Pomáha tiež pri znížení únavy súvisiacej so sklerózou multiplex. Má takisto potenciál zlepšiť mobilitu a stlmiť bolesti súvisiace s post operačnou rekonvalescenciou. 

V závislosti od vašej diagnózy vám lekár vydá odporúčania, v ktorých uvedie napríklad, ktoré elektromagnetické frekvencie a sily použiť, či akú intenzitu nastaviť. Takisto určí dĺžku trvania každej terapie. Majte však na pamäti, že v niektorých prípadoch môže magnetoterapia bolesť skôr zhoršiť. Napríklad, ak ju používate príliš často alebo máte nastavenú vysokú intenzitu. 

Aké sú účinky magnetoterapie?

Magnetoterapia zaznamenala účinky v traumatológií – pri zlomeninách, natiahnutiach či pomliaždeninách. Je účinná aj pri ochoreniach pohybového aparátu, kostí, svalov, kĺbov, šliach či spojivového tkaniva. Má preukázateľné účinky nielen pri reumatologických ochoreniach, ale pozitívne vplýva aj na nervový systém. 

Magnetoterapia pôsobí do hĺbky, preto:

  • zmierňuje bolesť,
  • má protizápalové účinky,
  • znižuje napätie svalstva,
  • zlepšuje vstrebávanie opuchov,
  • urýchľuje hojenie kostí a tkanív,
  • pomáha pri liečbe osteoporózy či zlomenín. 

magnetoterapia dolných končatínZdroj: bigstock.com

V štúdii vykonanej na 75 pacientoch s osteoartrózou kolena, ktorí nedosahovali prijateľné zlepšenia konvenčnou metódou, boli vďaka magnetoterapii pozorované pozoruhodné výsledky. Použitím nízkofrekvenčných pulzných polí sa zmenšila celková bolesť a zlepšila funkčnosť. Takisto sa u týchto pacientov znížila ranná stuhnutosť až o 20 minút. 

Kedy nemôžete podstúpiť magnetoterapiu? 

Magnetoterapia nie je vhodná, ak trpíte epilepsiou, poruchami srdcového rytmu, či máte dokonca zavedení kardiostimulátor i defibrilátor. Neodporúča sa takisto ani pri tuberkulóze, onkologických ochoreniach, neuroimplantátoch a inzulínovej pumpe. Podstúpiť by ste ju nemali ani v tehotenstve. 
 

Zdroje:

https://www.biomag.net/testsite/Marko_S._Markov_PEMF.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=PqkAIGrZ3uc
https://www.zdravynakup.sk/pulzna-magnetoterapia-liecba-astronautov-aj-spickovych-sportovcov-b26
https://www.healthline.com/health/pemf-therapy-device#how-to-choose
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/magnet-therapy