Ultrazvuková terapia dokáže uľaviť od chronickej i akútnej bolesti

05. Jun 2023
Doba čítania 3 mins
Návody
Ultrazvuk v medicíne neslúži „len“ na sonografické vyšetrenie. Vďaka svojej schopnosti liečiť je obľúbený aj ako jedna z elektroliečebných procedúr v oblasti fyzioterapie a rehabilitácie.
Ultrazvuková terapia

Väčšina ľudí si ultrazvuk v zdravotníctve pravdepodobne spája so sonografiou, ktorá slúži na diagnostické účely pri mnohých vyšetreniach. Najbežnejším príkladom je vyšetrenie ľudského plodu v tele matky.

Na medicínske účely sa ultrazvuk začal využívať od polovice 20. storočia a dodnes sa pokladá za jeden z najväčších objavov v histórii lekárstva.

Podstatou tejto technológie je generovanie zvukových vĺn. Ľudské ucho toto vlnenie nie je schopné počuť, zachytiť a produkovať ho však môžu rôzne živočíchy ako netopiere či delfíny. 

Pri vyšetrení ultrazvukové vlny prechádzajú telom a odrážajú sa od kostí a vnútorných orgánov. Odrazený vlny následne možno počítačovo previesť do formy obrazu. Oproti röntgenovému vyšetreniu má ultrazvuk výhodu v tom, že do tela nepreniká žiadne škodlivé žiarenie.

Ultrazvuk má okrem diagnostiky aj iné využitie, ktoré bežnej verejnosti nie je až také známe – je ním ultrazvuková terapia, ktorá sa ukázala ako veľmi účinné riešenie pri mnohých zdravotných problémoch, napríklad pri zápalových ochoreniach kĺbov, poúrazových stavoch, ale takisto k liečbe cievnych a kožných ochorení.

Čo je ultrazvuková terapia?

Terapia ultrazvukom je špecifickým druhom tepelnej liečby. Využíva mechanické vlastnosti zvukových vĺn s vysokou frekvenciou, ktoré prenikajú cez tkanivá až do hĺbky štyroch centimetrov. K liečebným účelom sa používa frekvencia medzi 1 až 3 Mhz.

Vlny mechanicky „masírujú“ molekuly v tkanive. Vďaka tomu dochádza na ošetrovanom mieste k lokálnemu prekrveniu tkaniva a ľahkému zahriatiu. Práve teplo môže pomôcť uvoľniť veľmi bolestivé stavy a urýchliť proces hojenia.

Výhodou ultrazvukovej terapie je, že nie je invazívna a ani bolestivá. Zároveň umožňuje zacieliť do presne definovaných oblastí, ale aj ošetriť väčšie plochy.

Ultrazvuk - terapia

Čo lieči ultrazvuková terapia?

Pri liečbe ultrazvukom dochádza k hĺbkovej mikromasáži tkaniva, zlepšuje sa krvný obeh, zvyšuje miestny metabolizmus a zmierňuje napätie svalstva. 

Ultrazvuková terapia lieči:

 • degeneratívne ochorenia kĺbov,
 • artróza,
 • reumatizmus,
 • pätová ostroha,
 • poúrazové stavy,
 • tenisový lakeť,
 • zápaly šliach,
 • hernie diskov,
 • neuritída,
 • liečba bolesti po zahojení pásového oparu,
 • Sudeckov syndróm,
 • jazvy po popáleninách,
 • a mnohé ďalšie indikácie.

Ultrazvuk sa okrem liečebných postupov využíva aj v dermatológii a kozmetike na čistenie a revitalizovanie pokožky, lymfodrenáž, podporu látkovej výmeny a tvorby enzýmov, odstraňovanie celulitídy a redukciu tukových vankúšov.

Pre koho terapia ultrazvukom nie je vhodná?

Ultrazvuková terapia výraznejšie prekrvuje tkanivo. Preto nie je vhodná v prípade čerstvej zlomeniny, krvácania alebo hematómov. Neodporúča sa aplikovať ani u detí v oblasti rastových zón či u onkologických pacientov.

Ako prebieha ultrazvuková terapia?

Tento druh terapie predpisuje výlučne lekár, ktorý určí presné miesto, kde bude daný druh liečby aplikovaný.

Ultrazvuková terapia sa vykonáva pomocou kovovej hlavice, ktorá vysiela ultrazvukové vlny. Na vybranú oblasť sa aplikuje špeciálny vodivý gél, ktorý umožňuje lepší kontakt senzora s pokožkou. 

Následne ošetrujúci lekár hlavicou plynule pohybuje po ošetrovanej ploche po dobu približne 3 až 5 minút.

Pri akútnych poraneniach sa terapia môže opakovať jeden až dvakrát denne, pri chronických stavoch lekár indikuje aplikáciu menej často – obvykle trikrát za týždeň.

 

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/what-is-ultrasound-therapy-2564506

https://www.joharidigital.com/how-ultrasound-therapy-works/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/ultrasound-therapy-for-pain#what-to-expect