Výpočet alkoholu v krvi + Alkoholmeter - Kalkulačka

15. Feb 2021
Doba čítania 3 mins
Zdravotné kalkulačky
Zvyškový alkohol vie spôsobiť poriadne problémy. Napriek tomu, že ste už od piatkovej polnoci nepili, stále sa môže stať, že v sobotu nafúkate. Ako však zistiť, kedy si už konečne môžem sadnúť za volant? Vďaka kalkulačke si rýchlo a jednoducho vypočítate, kedy je bezpečné šoférovať.
Výpočet alkoholu

PONÚKAME SPOĽAHLIVÉ TESTERY NA ALKOHOL

Všeobecný vzorec?

Nespoliehajte naň Na úvod je dôležité povedať, že nič také, ako je všeobecný príklad, neexistuje. Dôvodom je skutočnosť, že odbúravanie alkoholu závisí na množstve faktorov. Tie sa u každého jedinca líšia a je potrebné ich zohľadniť. Vek, telesné proporcie, lieky, predošlé skúsenosti s alkoholom či množstvo a druh jedla, ktoré sme predtým skonzumovali - to všetko má na nás vplyv. Preto si pred tým, ako si sadnete za volant, dôkladne overte, či už ste v stave, ktorý vám umožní viesť motorové vozidlo.

Výpočet alkoholu

Čo ak sa predsa len “pošťastí”?

V novembri roku 2011 u nás vstúpil do platnosti zákon, ktorý toleruje nulovú odchýlku. Pre vás ako vodiča to v praxi znamená, že ak vás zastaví policajná hliadka a vy nafúkate, žiadne výhovorky typu: “Pil som ústnu vodu” vám nepomôžu. Do 1.0‰ vám policajti zadržia vodičský preukaz a uložia pokutu. Ak máte v krvi viac ako 1.0‰, páchate trestný čin a následky budú omnoho závažnejšie.

Ako je to u susedov?

Naši bratia Česi majú rovnaký meter ako my, čo znamená, že ani tam nemôžete šoférovať po jednom pivu či drinku. Poliaci sú o niečo zhovievavejší, tolerujú množstvo alkoholu do 0.2‰. Na Ukrajine netolerujú žiaden alkohol, rovnako ako Maďari. Rakúsko je v tomto smere liberálnejšie a nevadí im, pokiaľ šoférujete s hladinou do 0.5‰. Rovnako ako Rakúšania to majú nastavené aj Chorváti, s malou výnimkou. Nesmiete mať menej ako 24 rokov, viesť vozidlo nad 3.5 tony alebo byť vodič - profesionál.

Kalkulačka na výpočet alkoholu

Ako sa rýchlejšie zbaviť alkoholu

Na množstve internetových fór sa človek dočíta zaručené rady a triky, ako sa rýchlejšie a efektívnejšie zbaviť alkoholu v krvi. Dajte si na nich pozor a stále si radšej množstvo alkoholu zmerajte. Niekoľko užitočných informácií však ľudstvo za tie roky predsa len našlo.

  • Keďže alkohol viaže vodu, je dôležité nenechať telo dehydrovať a pravidelne dopĺňať tekutiny. Snažte sa vypiť 1-2 litre. Vplyvom alkoholu sa nám z tela vyplavujú aj minerály - siahnite preto po minerálnej vode, napr. so zvýšeným obsahom horčíka. Veľkým pomocníkom je aj vitamín C. Nájdete ho vo forme tabletiek v lekárni, alebo v citrusoch a šťavách z nich, kde sa vitamín C prirodzene nachádza.
  • Skonzumujte väčšiu porciu jedla, ideálne takého, ktoré obsahuje škrob (ryža, zemiaky a pod.) Vďaka tomu, že jedlo absorbuje istú časť alkoholu vo vašom žalúdku, tempo vstrebávania alkoholu sa spomalí.
  • Pite pomaly. Pečeň spracováva  len určité množstvo alkoholu  za istý čas. Preto ak pijete príliš rýchlo, pečeň nestíha a hladina  alkoholu v krvi sa zvyšuje. Zaujímavosťou je, že naša pečeň pracuje tempom približne 1 drink za hodinu.
  • Po pití si dajte prestávku. Doprajte svojmu telu aspoň chvíľu odpočinku, aby sa mohlo v pokoji vysporiadať s náhlym návalom alkoholu. Po oddychu vám bude nielen lepšie, ale budete mať aj viac energie na nové prípitky.

TIP: Pri výbere alkohol testeru vyberajte kvalitnú značku, tiež sa môžete pozrieť na testy a recenzie.