Termoterapia: Aké blahodarné účinky prináša?

08. May 2023
Doba čítania 4 mins
Novinky
Prospešné účinky tepla na náš organizmus poznali už v starovekom Grécku a Egypte. Dnes sa termoterapia používa ako doplnková liečba, ktorá pomáha zvládať chronickú bolesť, prispieva k svalovej relaxácii či zmierňuje stuhnutosť kĺbov. Aké ďalšie benefity prináša?
termoterapia krk

Čo je termoterapia?

Termoterapia je liečebná procedúra, pri ktorej na organizmus pôsobia termické podnety – teplo alebo chlad. Je účinná pri liečbe viacerých ochorení. Využíva sa najmä na tlmenie bolesti či posilnenie zdravotného stavu. Tepelná terapia na pôsobenom mieste zlepšuje prekrvenie, a tým uvoľňuje svalové napätie a urýchľuje hojenie. Najbežnejšie sa na ňu používajú horúce zábaly. Termoterapia je vhodnou doplnkovou liečbou pri poraneniach pohybového aparátu a mäkkých tkanív. 

Aké typy termoterapie existujú?

Existujú dva druhy termoterapie:

  • Pozitívna termoterapia – počas nej je do organizmu teplo privedené. 
  • Negatívna termoterapia – inak nazývaná aj kryoterapia, je opakom pozitívnej. Pomocou nej sa z tela teplo odvádza.

Spôsobov, ako využiť termoterapiu je veľa. Každý typ procedúry sa volí na základe individuálnych požiadaviek pacienta. Pri pozitívnej termoterapii môžeme využiť suché a vlhké teplo. Terapia suchým teplom zahŕňa použitie vyhrievaných diek, ohrievačov lôžka či vyhrievacích podušiek. Je účinná najmä na lokálne časti tela, pretože teplo sústreďuje v konkrétnej oblasti. 

Najčastejšie sa preto využíva pri menštruačných kŕčoch či bolestiach chrbta. Na jednoduchšie ošetrenie celého tela je zase vhodná terapia vlhkým teplom. Teplý kúpeľ alebo horúca sauna totiž prehreje celé telo efektívnejšie. Preto sa využíva najmä na rôzne druhy regenerácie a uvoľnenie bolesti svalov. 

Kedy použiť teplo a kedy chlad? 

Terapia teplom nie je vždy riešením každého zdravotného problému. Je vhodná na zmiernenie chronickej bolesti a stuhnutosti. Ak je však vaše zranenie nedávne a na mieste sa nachádza opuch, terapia chladom by mala byť účinnejšia. Chladný obklad totiž sťahuje krvné cievy a tým ho znižuje, čo pomáha tlmiť aj bolesť. 

Preto prvé dva dni od zranenia vyskúšajte najskôr chladené a potom prejdite na teplé obklady. Vďaka tomu stimulujete prietok krvi a hojenie. Ak však stále pociťujete aj mierne náznaky nepohodlia, navštívte svojho lekára alebo sa s ním poraďte. 

termoterapia

Zdroj: bigstock.com

Účinky termoterapie na organizmus

Termoterapia sa predovšetkým využíva pri poraneniach svalov a úľave od bolesti. Má však aj ďalšie blahodarné účinky. 

Uľavuje od bolesti

Termoterapia môže zmierniť nielen akútnu bolesť chrbta, ale aj stuhnutosť. A to vďaka tomu, že sa teplom zvýši prietok krvi do konkrétneho svalstva. Teplo tiež zvyšuje príjem kyslíka a urýchľuje hojenie tkanív. 

Zlepšuje metabolizmus 

Kvôli rozšíreným krvným cievam pri povrchu sa tiež zrýchľuje metabolizmus. A to tým, že zvyšuje reakcie v metabolických fázach, katabolizmus a anabolizmus. Obe sú totiž potrebné a aj na spracovanie a odstránenie vedľajších produktov. Vďaka tomu môže termoterapia znížiť oxidačný stres, ktorý je dôsledkom nerovnováhy medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi. 

Zdravšie srdce 

Viacero výsledkov štúdií naznačuje, že terapia teplom znižuje krvný tlak. Posledné roky totiž mnoho vedcov skúmalo, či je termoterapia vhodná alternatíva k cvičeniu, pre tých pacientov, ktorí sú starší alebo nemôžu pravidelne cvičiť. Zistili, že niektoré druhy tepelnej terapie, predovšetkým sauna, môžu priniesť podobné výhody ako cvičenie. 

Zlepšuje duševné zdravie

V štúdii z roku 2016 skúmali, či celotelová hypertermia (zvýšenie teploty organizmu) dokáže byť využívaná aj pri liečbe depresie. Pacienti, na ktorých bola aplikovaná termoterapia vykazovali významné zníženie skóre Hamiltonovej škály. Pomocou tejto stupnice sa zisťuje u pacientov závažnosť symptómov depresie a kontroluje sa jej priebežný stav.

Kedy nie je termoterapia vhodná? 

Ak trpíte napríklad neuropatiou (poškodením nervových zakončení), buďte pri termoterapii opatrní. Nemusíte byť totiž schopní rozoznať, keď sa teplota príliš zvýši. V najhoršom prípade by to mohlo viesť až k popáleniu. Termoterapii by sa mali takisto vyhnúť ľudia s cukrovkou, dermatitídou či artritídou, pretože môže ochorenia zhoršiť. 

Aj tehotné ženy by sa mali pred použitím sauny, vírivky či akejkoľvek formy termoterapie poradiť so svojím lekárom. Na terapiu teplom by si mali tiež dávať pozor ľudia náchylní na krátkodobé zníženie tlaku spôsobenou zmenou polohy z ľahu do postavenia (ortostatická hypotenzia). 

Zdroj: 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5157056/
https://ultrahuman.com/blog/impact-of-blood-glucose-levels-on-mood/
https://ultrahuman.com/blog/does-a-good-metabolism-increase-longevity/
https://www.healthline.com/health/heating-pad-for-back-pain#diy-pads
https://www.sunbeam.com/on/demandware.store/Sites-sunbeam-Site/default/Content-Show?cid=The-History-of-Heat-Therapy